• İletişim

  bilgi@degerinibilin.com

  -

  0212 553 44 10

S.S.S.

Merak Ettikleriniz?

Sık Sorulan Sorular

= Sık sorulan sorular açıklaması burada yer alacak sık sorulan sorular sayfasının amacı bu alanda belirtilecek =
 • S.1
  Yabancılara Doğrudan Türk Vatandaşlığı Başvurusu için Gayrimenkul Değerlemesi Nedir?
  Türkiye’de vatandaşlık hakkını çeşitli durumlarda kazanabilirsiniz. Bunlardan biri Yatırım Yaparak Doğrudan Kazanılan Vatandaşlık’tır. 19.09.2018 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye’de en az 250.000 USD değerinde gayrimenkul satın alan, en az 500.000 USD yatırım yapan yabancılar doğrudan Türk Vatandaşı olmaya hak kazanacaklardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, satın alınan gayrimenkul / gayrimenkullerin minimum toplam değerinin 250.000 USD olduğunun teyidi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme Şirketleri listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Şirketleri’nce hazırlanmış “Gayrimenkul Değerleme Raporu” istemektedir. (Şirketimiz 12 Eylül 2003 tarihinden bu yana SPK’nın “Gayrimenkul Değerleme Şirketleri Listesi”nde yer almaktadır.)
 • S.2
  Gayrimenkul satın almak suretiyle Türk Vatandaşlığı’na başvuru süreci nasıl işlemektedir?
  En az toplam 250.000 USD üzerinde gayrimenkul /gayrimenkuller satın alınıp, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak Türk Vatandaşlığı talebi işleme konulur. Başvuru, satın alınan gayrimenkul /gayrimenkullerin en az 250.000 USD olduğunu doğrulayan Gayrimenkul Değerleme Raporu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilir. Yapılan incelemelerden sonra Bakanlık, tapu kayıtlarına “üç yıl satılamaz şerhi tesisini” TKGM’nden (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü) talep eder. Bakanlık başvuruyu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderdikten sonra işlemlerde son aşamaya gelinir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu almak üzere NVİGM’ne (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) davet edilirsiniz.
 • S.3
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gayrimenkul Değerleme Şirketi’nin sorumluluğu nedir?
  Gayrimenkulün tapuda beyan edilen değerinin 250.000 USD’nin üzerinde olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Gayrimenkul Değerleme Şirketleri listesinde yer alan Gayrimenkul Değerleme Şirketleri doğrular. Bakanlık “üç yıl satılamaz şerhi tesisini” TKGM’den talep eder. Satın aldığınız gayrimenkul / gayrimenkullerin ödemesi banka havalesi ile mülk sahibine yapılmalıdır.